Kamień miłości – jaką biżuterię tworzy się z kwarcu różowego?

kwarc różowy

Mimo, że obecnie kwarc różowy kojarzy się z subtelnością, to tak naprawdę jego nazwa pochodzi od greckiego słowa krystallos, czyli lodowaty; lód. Starożytni uznawali, że te minerały pochodzą od lodowca – pierwotnie miały być jego kryształami. Pod względem chemicznym kwarc różowy składa się głównie z krzemianu krzemu oraz tlenu (krzemionka).

Dlaczego kwarc różowy jest tak wyjątkowy?

To, co zachwyca, to jego melancholijna barwa. Szeroka gama różów często wynika po prostu z obecności mikroskopowych domieszek metali, na przykład:

  • żelaza,
  • tytanu,
  • manganu.

Kwarc różowy nie wyróżnia się zbytnio wśród innych minerałów kwarcowych, jeśli chodzi o strukturę krystaliczną. Ta jest regularna. Cząsteczki krzemionki tworzą trójwymiarowe kryształy o harmonijnej siatce krystalicznej. Kamień niełatwo złamać. Podobnie jak wartości, które reprezentuje jest wytrzymały i stosunkowo odporny na działanie zewnętrzne. Tym bardziej docenia się go w jubilerstwie i codziennym użytku.

Koraliki do biżuterii – możliwości i pomysły

Sztuka jubilerska kwarc różowy zna nie od dziś. Przepuszczając światło kamień migoce fantazyjnie. W zależności od intensywności koloru może się wydawać zimny, odległy lub ciepły i głęboki. Nic w tym dziwnego, że służy nie tylko do produkcji figurek czy produktów kosmetycznych, ale także do wytwarzania broszek, naszyjników czy kolczyków.

Dla osoby, która chce się wyróżnić w tłumie i dodać swojemu wizerunkowi uroku szczególnie ciekawa może się wydać opcja kupienia pojedynczych kamieni, które da się skomponować w wisior. Kwarc różowy przybiera najróżniejsze kształty, takie jak:

  • serce, 
  • talarek, 
  • kula,
  • moneta.

Figury mogą być gładkie bądź fasetowane (wówczas posiadają krawędzie ścięte w sposób ukośny). W zależności od dnia, humoru czy stroju inne koraliki będą odpowiednie. Poza tym ważna jest nić, na którą nawija się kamienie, ich kolor, wielkość oraz długość wisiora. Różowa barwa sznura podkreśli nasycenie kamieni, a usunięcie go sprawi, że materiał będzie wypadał bardziej blado.

Kwarc różowy doskonale łączy się z bielą czy innymi odcieniami różu. W procesie personalizacji biżuterii można dodać do niego na przykład kamienie kwarcu truskawkowego, które nieco podkręcą kolorystykę. Z kolei w zestawieniu z ciemnymi barwami wyda się bardziej elegancki. Na rynku występuje ponadto mnóstwo zawieszek, łańcuszków i przekładek, którymi można w jeszcze większym stopniu urozmaicić biżuterię. Naszyjnik stworzony z koralików różowego kwarcu oferowanych na kamieniolomy.pl z pewnością przyciągnie uwagę, zwłaszcza taki skomponowany własnoręcznie.