Jakie są najbardziej znane polskie komiksy?

komiksy

W ciągu ostatnich kilkunastu lat ogromną popularność w Polsce zdobyły komiksy. W dobrze zaopatrzonych księgarniach zarówno stacjonarnych, jak i internetowych znaleźć można szeroki wybór komiksów adresowanych zarówno do dzieci, jak i dorosłych. Mówiąc o komiksach, nie można zapomnieć o dziełach polskich twórców, które dostarczają rozrywki kolejnym pokoleniom.

„Tytus Romek i A’Tomek” Papcio Chmiela

Jednym z najpopularniejszych polskich komiksów jest „Tytus, Romek i A’Tomek”, którego autorem jest Henryk Jerzy Chmielewski, który doskonale znany jest pod pseudonimem Papcio Chmiel. Komiksy tej serii wydawane są od 1957 roku. Co ciekawe, ukazują się do dzisiaj. Początkowo można było je czytać, sięgając po gazetę „Świat Młodych”. Warto wspomnieć, że jest to polska seria komiksowa, która ukazuje się najdłużej i cieszy się uznaniem kolejnych pokoleń.

„Kajko i Kokosz” Janusza Christy

Polskie komiksy, które bawią od lat to również „Kajko i Kokosz”. Autor bohaterami serii uczynił dwóch słowiańskich wojowników, którzy mieszkali w grodzie kasztelana Mirmiła. W serii pojawili się również między innymi

  • czarownica Jaga;
  • żona Mirmiła;
  • smok Miluś.

Po raz pierwszy o przygodach Kajko i Kokosza można było przeczytać w roku 1972 w „Wieczornym Wybrzeżu”. Kolejne albumy ukazywały się do roku 1990. Niestety, autor nie mógł tworzyć kolejnych części z uwagi na to, że jego stan zdrowia pogarszał się. Na szczęście w lutym 2003 roku wydawnictwo Egmont Polska zdecydowało się na nowe wydanie cyklu. Dzięki temu ci, którzy naprawdę uwielbiają komiksy mogą dzisiaj cieszyć się nie tylko wydaniami archiwalnymi.

Te i inne komiksy można kupić online np. na https://egmont.pl/komiksy