Donice do ogrodu – o czym trzeba pamiętać poszukując najciekawszych?

Ogród to miejsce, w którym właściciele domów spędzają większą część lata. To tu odpoczywamy i relaksujemy się z rodziną. Jak zaaranżować ogród i taras, by wyglądały pięknie? 

Jakie kwiaty posadzić w donicach ogrodowych? 

Wybierając kwiaty do doniczek, warto pamiętać, że muszą one być dopasowane do stylu, w jakim jest dom oraz ogród. 

Do ogrodu nowoczesnego idealnym wyborem będą rośliny zimozielone. Można zdecydować się na tuje, bukszpany czy cisy. Warto również postawić na krzewy, które mają barwne owoce. Ostrokrzew ma piękne, czerwone owoce. Ognik szkarłatny również ma owoce w kolorze mocnej czerwieni. Warto jednak poszukać odmian, które owocują na pomarańczowo lub żółto. 

Na nowoczesnym tarasie pięknie będą wyglądały trawy ozdobne. Jest ich wiele rodzajów. Każdy znajdzie coś, co mu się spodoba. Można zdecydować się na trawy rosnące wysoko w górę lub wybrać te, które chylą się ku ziemi. 

Warto pamiętać, że trawy świetnie prezentują się w prostych, surowych donicach, w których można połączyć kilka gatunków roślin. Warto wybierać trawy, które różnią się rozmiarem oraz kolorem. Dzięki temu można bez większego trudu stworzyć wyjątkowe kompozycje. 

Wybierając kwiaty do doniczek na taras lub do ogrodu nie można zapomnieć o pierwszych, wiosennych kwiatach. Hiacynty, szafirki, narcyzy czy pierwiosnki to zwiastuny wiosny, które sprawiają, że donice mienia się feerią barw. Nie można również zapomnieć o tulipanach, które mają wszystkie kolory tęczy. 

Kwiaty wiosenne najpiękniej wyglądają w donicach okrągłych, które są na tyle duże, by można w nich było posadzić większą ilość roślin. Uroczo wyglądają w donicach ceramicznych lub glinianych. Można również posadzić je w doniczkach z tworzywa sztucznego. 

Czy kolor donicy ma znaczenie? 

Donice do ogrodu są w różnych kolorach, tu znajdziesz różne ich przykłady – https://kwiatydonice.pl/pl/c/Doniczki-do-ogrodu/345

Najczęściej wybierane są kolory neutralne. Czarne, szare czy białe donice będą dobrze prezentowały się w każdym ogrodzie. Wszystkie rodzaje roślin można w nich sadzić. Wybierając ten rodzaj donicy, można mieć pewność, że nie popełnimy gafy, a donica przez wiele lat będzie modna. 

Uniwersalna zasada mówi, że do roślin kwitnących oraz tych z ozdobnymi, barwnymi liśćmi najlepiej pasują donice czarne i białe. Nie jest to jednak reguła. Z roku na rok w ogrodach można zauważyć coraz więcej kwiatów w bardzo kolorowych donicach. Czerwone, pomarańczowe czy żółte donice świetnie komponują się z kwiatami w tym samym kolorze. Tak zaaranżowana przestrzeń jest niezwykle barwna i radosna. 

Donice drewniane lub z materiałów imitujących drewno są również uniwersalne. Można w nich sadzić zarówno rośliny zielone, jak i te kolorowe. Drewniane donice do ogrodu można połączyć z wikliną, rattanem czy technorattanem. Takie zestawienie sprawdzi się w ogrodach klasycznych, boho i rustykalnych. 

Warto pamiętać, że taras, który jest nowoczesny lepiej będzie się prezentował, gdy donice będą w stonowanych kolorach. Dzięki temu wystrój będzie subtelny. Nowoczesne przestrzenie nie lubią wielu kolorów i skomplikowanej formy. Cenią sobie surowość i prostotę.