Bluzki z długim rękawem – tylko na specjalne okazje?

bluzki z długim rękawem

Bluzki z długim rękawem mają znacznie dłuższą historię niż tzw. t-shirty, ale to akurat te drugie bardziej kojarzą się z codziennym ubiorem i choć były stworzone jako „bielizna dla samotnych panów”, dziś są powszechną odzieżą wierzchnią dla wszystkich. Długi rękaw zaś kojarzy się z elegancją, w parze z kołnierzem, czy guzikami tworzy raczej propozycję na specjalną okazję. Czy oznacza to jednak, że bluzki z długim rękawem muszą ustępować t-shirtom w codziennych stylizacjach? Wręcz przeciwnie!

Na jaką okazję założyć bluzki z długim rękawem?

W życiu człowiek często staje przed wyborem ubioru pod konkretną okazję. Okazji jest mnóstwo, jak i mnóstwo jest podejmowanych tu decyzji. Są osoby, które buntują się przeciwko przyjętym zasadom, choć są i takie zasady, których nie sposób złamać, gdyż może się to czasem wiązać z przykrymi konsekwencjami.

Dress code – narzucone zasady ubioru

  • dress code – angielski zwrot, którego nie tłumaczy się na język polski, jest przeważnie używany w biznesie i oznacza zbiór zasad ubierania się, zazwyczaj w odniesieniu do danego stanowiska. Zasady te najczęściej idą w stronę elegancji, dużo firm zakupuje jednolity ubiór dla pracowników, posiadający w zestawie gładkie bluzki z długim rękawem, najczęściej koszule z mankietami, kołnierzykiem i zapinane na guziki. Przeważnie są one w kolorze białym lub jasnoniebieskim, choć przyjmuje się, że kolorami eleganckimi są też beże, brązy, czerń, czy granat.
  • rozmowa o pracę, spotkania biznesowe, egzaminy – tu też w oparciu o dress code, choć przyjęty bardziej powszechnie, przyjmuje się, że nie wypada założyć kolorowych, frywolnych bluzek, czy luźnych koszul, gdyż mogłoby to być uznane za faux pas.
bluzki z długim rękawem

Większa dowolność, większa wolność

  • spotkania ze znajomymi, czy uroczystości rodzinne – nie narzucają, poza imprezami tematycznymi i wyraźną prośbą gospodarza, określonego ubioru. Można więc samemu zdecydować, czy woli się klasyczną elegancję, czy luźny krój i kolor. Bluzki z długim rękawem można tu też śmiało połączyć z jeansami, które są mniej mile widziane przy bardziej oficjalnych okazjach.
  • bluzki z długim rękawem jako element garderoby na cały rok (także lato!) – istnieje pewien strach przed noszeniem tego typu ubioru latem, zwłaszcza w cieplejsze dni. Niepotrzebnie! Należy zwrócić tu na pewno uwagę na skład materiału, z którego wykonana jest odzież np. na przepuszczalną wiskozę. Pomocne są też wszelkiego ażury i koronki oraz luźniejsze kroje.