Biżuteria z agatu – moda, która nie przemija

agat koraliki

Agat to jeden z tych kamieni, które opierają się próbie czasu, dosłownie i w przenośni. Są nie tylko trwałe, ale także niezmiennie pozostają w modzie. Pochodzące z wulkanicznych skał paciorki cenione były już w starożytności, zarówno za swój niecodzienny wygląd, jak i przypisywane kamieniom agatu właściwości. Nie bez znaczenia jest też szerokie spektrum użytkowości koralików z agatu: od kolczyków, przez wisiory, po skomplikowane aplikacje na odzieży.

Skąd pochodzi agat?

Agat to kamień o niezwykłym pochodzeniu. Tworzy się we wnętrzu skał wulkanicznych, co w zrozumiały sposób przekłada się na jego unikalność. To właśnie to sprawia, że agatowe koraliki są tak piękne i różnorodne, pełne pasm urzekających, często niezwykle żywych kolorów.

Ze względu na dokładne pochodzenie agatu, kamień może przybierać różne barwy. Najbardziej popularne są agaty:

  • szare,
  • różowawe,
  • brunatne,
  • białe,
  • brązowe.

Artystyczne zastosowanie koralików z agatu

To właśnie kolory i wzory sprawiają, że koraliki z agatu stanowią tak wdzięczny sposób artystycznego wyrazu. Nawet w partii tego samego pochodzenia i koloru, każdy paciorek będzie wyróżniał się niepowtarzalnym wzorem pasm. Stanowi to o wszechstronności agatu jako materiału do wyrobu biżuterii.

Z tego typu koralików można stworzyć biżuterię o bardzo różnorodnym charakterze. Kolory, w jakich występuje kamień agatu, sprawdzą się przy projektowaniu eleganckich ozdób na wyjątkowe okazje oraz dyskretnych dodatków, które w subtelny sposób podkreślą urodę posiadaczki. Te o bardziej wyrazistych barwach nadadzą się zaś do produkcji kolczyków i bransoletek o bardziej współczesnym, krzykliwym charakterze.